27.01.2023 15:59

Чи завжди генератор – рятівник? Або як не отруїтися чадним газом

63d3d99c14021__ugarnyy-gaz.jpg

Життя в місті, де більшість побутових потреб закриваються за допомогою електрики, перетворило ризики отруєння чадним газом у загрозу минулого.

Проте нищення росією української інфраструктури змушує нас писати про те, як запобігти отруєнню чадним газом і що робити, якщо це сталося з вами або близькими.

За статистикою МОЗ, 368 людей в Україні отруїлися чадним газом за листопад, зокрема 92 дітей. 20 людей померли.

Чому стається отруєння

Чадний газ або оксид вуглецю — це токсична сполука, яка не має запаху, кольору та смаку.

Генератори, пічки та інші нагрівальні прилади, особливо якщо використовувати їх у приміщеннях із поганою вентиляцією, можуть бути причиною отруєння та пожежі. Тож мати вдома вогнегасник точно не завадить.

Чадний газ виділяється під час роботи:

→ двигунів внутрішнього згоряння автомобілів та суден;

→ дров’яних/газових/вугільних печей;

→ портативних бензинових генераторів;

→ мийних машин;

→ камінів;

→ вугільних грилів;

→ газових водонагрівачів;

→ гасових обігрівачів тощо.

Серед основних симптомів отруєння:

→ тупий головний біль;

→ слабкість;

→ запаморочення;

→ нудота та/або блювання;

→ сплутаність свідомості;

→ затуманений зір;

→ втрата свідомості.

Особливо небезпечно отруїтись чадним газом уві сні, коли ніхто не встигне вчасно зрозуміти, що сталося. Реакція на отруєння розвивається дуже швидко — впродовж кількох хвилин. Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння газом ще до появи симптомів.

“Якщо ви відчуваєте подібні симптоми й підозрюєте, що причиною їх може бути чадний газ, перш за все, — вимкніть усі прилади, крім електричних, та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря. Викличте аварійну газову службу за номером 104”, — йдеться в рекомендаціях від МОЗ.

Бережи себе