Логотип

Кобеляцька територіальна громада

Полтавська область, Полтавський район

13.07.2022 10:25

Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомляє про правила використання, зберігання та транспортування пестецидів

62ce73574f94c__agriculture-1359862_1280.jpg

У зв’язку з проведенням польових робіт та з метою безпечного використання пестицидів для людей та довкілля Полтавське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області повідомляє про необхідність дотримання вимог законодавства під час транспортування, зберігання та використання пестицидів та мінеральних добрив.

Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні на поточний рік, щорічно переглядається та затверджується Міністерством екології та природних ресурсів, погоджується з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Пестициди та агрохімікати мають застосовуватись за умов обов’язкового дотримання нормативно-правових актів: 

  • Законів України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;
  • Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 03.08.1998 №1;
  • Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 18.12.1996 № 382;
  • Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 № 9;
  • Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затверджена Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19.02. 2021 № 338, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 283/35905 та інші.

На склади для зберігання пестицидів  та мінеральних добрив має бути «Санітарний паспорт на право одержання, зберігання і застосування пестицидів і мінеральних добрив»,  який погоджується з органами Держпродспоживслужби. Термін дії санітарного паспорту 1 рік.

До всіх видів  робіт,  пов’язаних  із  застосуванням  пестицидів, допускаються особи, котрі пройшли щорічний медичний огляд з відміткою про відсутність протипоказань щодо роботи з пестицидами, при  наявності посвідчення (допуску) про спеціальну підготовку на  право роботи із пестицидами та наряду для  роботи.

Роботи з  пестицидами слід проводити в  ранкові -  до 10  і вечірні – 18-22 години  при  мінімальних  висхідних повітряних  потоках.

Як виняток, допускається проведення обробітків у денні години у прохолодні і похмурі дні з температурою навколишнього повітря ненижче +10ºС.

Згідно з Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98), завчасно,  але не менше чим за  дві  доби  до  початку проведення кожної хімічної обробки суб’єкти підприємницької діяльності повинні сповіщати голів сільських, селищних, міських рад, об’єднання територіальних громад, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів.

Відповідно до пункту 7 розділу 2 Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, мають бути встановленні попереджувальні написи.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за с/г культурами, водойм і місць  відпочинку при  вентиляторному  обприскуванні повинна бути  не  менше – 500 м, при штанговому і дощуванням - 300 м.

При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів та інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включенні в  «Перелік  препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні.

Відповідальність  за  дотриманням вимог  санітарних  правил і  норм при  авіаційному  застосуванні  пестицидів  покладається  на  замовника  виконання авіаційних робіт та  власника повітряних  суден сільгоспавіації.

Заплановані для  авіаційних  обробітків  сільськогосподарські і  лісові  угіддя повинні  бути  занесенні  на  карти-схеми землекористування. 

Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються з Держпродспоживслужбою, не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт. На аеродром, де здійснюється виліт та заправка авіа судна, також має бути санітарний паспорт, який погоджується з органами Держпродспоживслужби.

За три доби до початку проведення авіаційних обробітків замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи згідно вимогам Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України:

 - проінформувати населення даної місцевості через засоби масової інформації (радіо, пресу, телебачення ) про місце, строки, термін проведення обробок пестицидами і агрохімікатами; про  заборону ближче 1км від місця обробок здійснювати сільськогосподарські та інші роботи, випасати тварин; про  необхідність вивезення  пасік до іншого  місця  медозбору на  відстань понад 5 км,від місця проведення  авіаційних обробок сільськогосподарських  культур пестицидами на  період до 5 діб;

          - встановити спеціальні попереджувальні  знаки безпеки з  вказівкою кінцевого строку очікування на  віддалі 300мвід оброблюваних  ділянок.

Застосування пестицидів авіаційним  методом в  сільському господарстві повинно здійснюватися в  ранкові та  вечірні години дня, при  швидкості  вітру, що не перевищує – 3м/с. (дрібно крапельне) і 4м/с (крупно крапельне обприскування),температурі повітря не вище + 22ºС робоча  висота  над об’єктом обробки повинна  бути не менше 3м.

Забороняється проводити авіаційні роботи пестицидами усіх груп токсичності з  метою боротьби зі шкідниками та  хворобами  с/г  культур, лісових та інших угідь , які  розташовані ближче:

- 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
        -   2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасання свійських тварин, об’єктів природного-заповідного фонду;
         - 1 км від населених пунктів, тваринницьких та птахоферм, а  також  посівів с/г культу, що  використовуються в їжу  без  термічної  обробки (цибуля на пір, селера, кріп, огірки, помідори, полуниця, інші), садів виноградників.

Авіаційне  застосування  добрив  та  біопрепаратів повинно здійснюватись при дотриманні  санітарно-захисної  зони  від  ділянок  обробок до  населеного  пункту, тваринницьких і  птахоферм, джерел водопостачання – не  менше 500 м при швидкості вітру до 8м/с.:

- проведення сільськогосподарських робіт на ділянках, де були застосовані пестициди, і допуск на них людей дозволяється тільки після закінчення строків, що гарантують їх безпеку згідно інструкції по застосуванню. При цьому враховується (для кожного конкретного препарату) можливе надходження в зону дихання працюючих, парів пестицидів або їх метаболітів, ґрунтового пилу, який містить токсичні речовини, резорбцію хімічних речовин крізь шкіру при контакті з рослинами, а також подразнюючу дію пестицидів;

- зберігати в кабінах автотранспорту, яким транспортується чи обприскуються поля, документацію з назвою препарату, діючою речовиною, аптечку першої долікарської допомоги, викопіровку з генерального плану з місцем розташування земельної ділянки яка обробляється та допуск на право роботи з пестицидами;

- не допускається випас худоби та птиці, а також сінокіс на оброблених пестицидами ділянках на протязі періоду, зазначеному «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;

- на склади для зберігання пестицидів і мінеральних добрив (базисні, витратні) необхідно оформляти санітарний паспорт який погоджується з органами Держпродспоживслужби.

Повідомляємо, що недотримання суб’єктом господарювання регламентів зберігання, застосування, транспортування пестицидів  веде  до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної  відповідальності  згідно із Законом України «Про пестициди і агрохімікати», ДПС 8.8.1.2.001-98 «Державні санітарні правила транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві», ДПС382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарстві України», інших нормативно - правових актів за нанесення шкоди здоров’ю населення і довкілля.