Логотип

Кобеляцька територіальна громада

Полтавська область, Полтавський район

14.04.2025 11:05

Щодо строків подання реєстраційної заяви платника ПДВ

fc1a8481-407a-436c-8f41-b7aa6acf73c7.jpg

У Головному управлінні ДПС у Полтавській області інформують, що порядок реєстрації платників ПДВ регламентовано статтями 181 – 183 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ). 

Заява про реєстрацію особи як платника ПДВ подається до контролюючого органу засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (пункт 183.7 статті 183 ПКУ).

Нагадуємо, що реєстраційну заяву платника ПДВ за ф. № 1-ПДВ (ідентифікатор форми J/F1310110) зручно подавати через Електронний кабінет платника, вхід до якого здійснюється через вебпортал ДПС України або за посиланням: http://cabinet.tax.gov.ua .

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 ПКУ у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи. 

Для здійснення обов’язкової реєстрації як платника ПДВ особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто зазначеного вище обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, визначеного статтею 181 ПКУ, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Звертаємо увагу, що у разі:

  • добровільної реєстрації особи як платника ПДВ або особи, яка відповідає вимогам, визначеним п. п. 6 п. 180.1 ст. 180 ПКУ, реєстраційна заява подається згідно з п. 183.7 ст. 183 ПКУ не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ та матимуть право на податковий кредит і складання податкових накладних (п.183.3 ст. 183 ПКУ).

  • переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, за умови, що такі особи підлягають обов’язковій реєстрації, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. Якщо такі особи відповідають вимогам добровільної реєстрації, реєстраційна заява подається у строк, визначений п. 183.3 ПКУ

  • зміни ставки єдиного податку реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ. Реєстрація таких осіб діє з першого числа календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату ПДВ. 

Суб’єкти господарювання (в тому числі новостворені) можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник податку під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця, державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. 

Відповідно пункту 183.7 статті 183 ПКУ новостворені суб’єкти господарювання можуть заявити своє бажання на добровільну реєстрацію платником ПДВ під час державної реєстрації створення юридичної особи чи фізичної особи-підприємця. Порядок визначення бажаної дати реєстрації регламентовано пунктом 183.5 статті 183 ПКУ.

Додатково повідомляємо, що відповідно до абзацу 2 підпункту 298.1.2 пункту 298.1 статті 298 ПКУ зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Одночасна реєстрація платником ПДВ та обрання новоствореним суб’єктом господарювання спрощеної системи оподаткування за ставкою єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка передбачає сплату ПДВ, законодавством не передбачена.