20.08.2024 13:38

У ракурсі вивчення біорізноманіття регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» – кажани

bb29bbb2-ab79-4026-818f-19c98c240b15.jpg

У липні 2024 року відбулася чергова наукова експедиція до регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський», організована групою науковців із Харкова під керівництвом доктора біологічних наук Антона Влащенка (лабораторія біології рукокрилих Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди). У складі дослідницької групи працювали кандидати ветеринарних наук О.М. Рула та Н.О.Музика (ННЦ «Інституту експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», м. Харків), волонтери Громадської Ініціативи «Український центр реабілітації рукокрилих» – О.О.Парфілов та кандидат біологічних наук А.С. Прилуцька, а також студенти Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна – В.В.Путятіна та Харківського міжнародного медичного університету – І.А.Товстуха.

За результатами досліджень минулого 2023 року колонія пізнього пергача була виявлена на території адміністративно-наукового центру парку (на горищі однієї з будівель), тому цьогорічні дослідження фокусувались у тому числі й на цій колонії. Встановлено, що загальна чисельність цієї колонії понад 150 особин, та саме тут проходить народження дитинчат цього виду.

Також було обстежено урочище Сокільське в межах парку – заплавний ліс на лівому березі Ворскли, де було виявлено декілька колоній рудих вечірниць, а також вуханя звичайного та водяних нічниць. У цьому лісовому урочищі та на території адміністративно-наукового центру парку встановлено штучні будиночки для кажанів (кажанятники), що буде сприяти подальшому збереженню рукокрилих на території парку та на суміжних із ним територіях.

Таким чином, за результатами двох експедицій встановлено, що фауна рукокрилих регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» нараховує сім видів: нічниця водяна, пергач (кожан) пізній, нетопир малий, нетопир лісовий, вечірниці руда та мала, а також вухань звичайний.  Всі вони мають охоронні статуси, зокрема й європейського рівня. Очікується, що список видів може бути розширений після проведення подальших досліджень.

Зазначимо, що експедиційні дослідження рукокрилих на території парку значно розширили інформацію по цій групі, адже  станом на 2000 рік у групі наземних четвероногих тварин було представлено тільки три види (пергач пізній, вечірниця руда, кажан пізній).

Липнева «кажаняча» експедиція  відіграє ключову роль у зборі важливих даних про популяції рукокрилих, особливості їхнього поширення та умов середовища проживання, що є критично важливим для подальшого збереження цих унікальних істот на території регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» та й в пониззі Ворскли зокрема.

Адміністрація регіонального ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» висловлює вдячність харківським науковцям за співпрацю щодо вивчення рукокрилих парку та ініціатив щодо їх збереження й відтворення.

Наталія Смоляр, кандидат біологічних наук, заступник директора регіонального

ландшафтного парку «Нижньоворсклянський» з наукової роботи