20.02.2024 16:25

Що робити у разі радіаційної аварії: першочергові дії

65d4b6694050d__2b94d44e-31ae9f2d59a2ebe75487272eef654b5e.jpg

Сподіваємося, що ця інформація нікому не знадобиться, але радимо все ж таки запам'ятати, що ж робити, якщо трапилася радіаційна аварія.

• Якщо ви у приміщенні, залишайтеся там. Якщо ні, ховайтеся якнайшвидше в укриття. Радіоактивний матеріал осідає на стіни, дахи, землю. Спробуйте якнайменше контактувати із зовнішнім світом.
  • Заберіть домашніх тварин.
  • Закрийте двері та вікна, заклейте всі щілини.
  • Зробіть запас їжі на кілька днів. Упакуйте все в герметичні пакети, плівку та сховайте в холодильник чи холодне місце.
  • Приготуйте респіратор, маску або ватно-марлеву пов'язку, щоб захистити легені.
  • Слідкуйте та дотримуйтесь вказівок ДСНС, правоохоронців та влади.
  • Не виходьте надвір без потреби.

Основні засоби захисту від радіації

Якщо все ж таки вам потрібно бути якийсь час на вулиці (евакуація, медична допомога), запам'ятайте ці правила:

1. Користуйтеся респіратором, надягніть плащ, гумові чоботи з халявою вище та рукавички.
  2. Не знімайте одяг на вулиці, не торкайтеся землі, не збирайте ягоди й трави, не заходьте у водойми.
  3. Після повернення додому зніміть верхній одяг. Робіть це обережно, щоб не струснути радіоактивний пил. Одяг помістіть у герметичний пакет або контейнер і покладіть якомога далі від людей та тварин.
  4. По можливості прийміть душ із милом, вимийте голову. Використовуйте шампунь і НЕ використовуйте кондиціонери. Не тріть і не дряпайте шкіру. Якщо ж можливості прийняти душ немає, вимийте під проточною водою всі відкриті ділянки шкіри. Якщо це важко, скористайтеся мокрими серветками або тканиною. Особливо варто вимити обличчя, очі, вуха, вії.
  5. Одягніть чистий одяг.

Перша допомога при радіоактивному зараженні

Радіація найсильніше вражає щитовидну залозу. Після техногенної катастрофи потрібно якомога швидше прийняти всередину звичайний йод. Підійдуть таблетки калію йодиду (250 мг дорослим або 125 мг дітям) або п'ятивідсотковий розчин йоду (20 крапель дітям до 14 років, 40 крапель - дітям старше 14 років і дорослим). Прийняти йод достатньо один раз для захисту щитовидної залози досить один раз.

Правила поведінки в перші дні після катастрофи

1. Закрийте вікна і не відкривайте без необхідності.
  2. По можливості не виходьте на вулицю.
  3. Проводьте вдома вологе прибирання кожен день. Поставте в кімнаті ємність з водою.
  4. Пийте більше води.
  5. Регулярно промивайте ніс і горло.
1780-аск-Дії_у_разі_радіаційної_аварії.jpg 1780-аск-Дії_у_разі_ядерного_вибуху.jpg 1780-аск-Про_безпеку_води_та_харчових_продуктів.jpg