A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Кобеляцька міська громада
Полтавська область, Полтавський район

Трудова міграція: нюанси та можливі ризики працевлаштування за кордоном

Дата: 02.04.2019 15:00
Кількість переглядів: 489

    Питання трудової міграції на сучасному етапі розвитку України є досить актуальним. Адже щороку громадяни України, які не задоволені рівнем заробітної плати, умовами праці, запропонованими робочими вакансіями, намагаються виїхати для працевлаштування в інші країни.

Нормативно-правовим актом, що регулює сферу зовнішньої трудової міграції, є Закон України «Про зовнішню трудову міграцію». Згідно з його положеннями, визначено, що зовнішня трудова міграція – це переміщення громадян України, пов’язане з перетинанням державного кордону, з метою здійснення оплачуваної діяльності в державі перебування. Стаття 4 цього Закону визначає, що державна політика у сфері зовнішньої трудової міграції базується на принципах забезпечення прав та законних інтересів трудових мігрантів і членів їхніх сімей.

Права трудових мігрантів, зокрема, на належні умови праці, винагороду, відпочинок і соціальний захист, регулюються законодавством держави перебування та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

У свою чергу, право трудових мігрантів на відшкодування шкоди, заподіяної під час трудової діяльності в державі перебування (каліцтво, професійне захворювання або інше ушкодження здоров’я), регулюється законодавством держави перебування та умовами трудового договору (контракту).

Виїжджаючи за межі країни з метою працевлаштування, кожен громадянин здійснює трудову міграцію. Слід бути максимально обачним, до  і під час здійснення подорожі (міграції) та дізнатися усі нюанси, серед яких:

-нікому не давати свій паспорт, окрім уповноважених осіб (поліції, органів прикордонного контролю тощо), не залишати паспорт без нагляду та не віддавати його під заставу чи для «оформлення» додаткових документів;

-не користуватися послугами незнайомих осіб під час оформлення документів, а також залишити вдома своїм рідним інформацію про своє перебування за кордоном;

-знання іноземної мови полегшить перебування за кордоном;

-переконатися, що фірма, яка пропонує роботу, має ліцензію на працевлаштування українських громадян за кордоном;

-після виїзду в країну, де ви будете працювати, зареєструйтесь в посольстві України;

-з’ясувати номери телефонів українських посольств, неурядових організацій, котрі надають допомогу особам, що опинилися в скрутному становищі та працюють у сфері протидії торгівлі людьми;

-мати відповідну візу для легального працевлаштування (туристична, гостьова віза або безвізовий режим права на роботу чи навчання не дає);

-переконатися що трудовий договір з роботодавцем складений зрозумілою для вас мовою та містить повну інформацію;

-ретельно слідкувати, яку інформацію викладати у соціальних мережах та робити доступною для всіх;

-не оприлюднювати у відкритому доступі особисті контактні дані;

-не погоджуватися на сумнівні пропозиції, особливо якщо пропонується оформити документи та оплатити подорож у кредит, мотивуючи виїхати за кордон у вкрай стислі терміни;

-перевірити інформацію про працедавців, які пропонують великий заробіток за некваліфіковану роботу без досвіду;

-домовитися про кодове слово з рідними у разі виникнення небезпечної ситуації.

У разі виникнення ситуацій з недобросовісними або дискримінаційними правилами чи рішеннями під час роботи за кордоном, порушеннями прав та перешкодами під час роботи та проживання, кожен громадянин України може звернутися за допомогою до консульських установ. Консульські установи України за кордоном на постійній основі здійснюють прийом громадян, надають безоплатну консультативно-правову допомогу з консульських питань, а також інформацію щодо міжнародного права і національного права іноземних країн.

Заробітчани також можуть потрапити у шахрайські пастки, користуючись послугами посередників з працевлаштування за кордоном.

Звертаємо особливу увагу на вимоги щодо провадження суб’єктами господарювання діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном:

- наявність ліцензії, виданої Міністерством соціальної політики України на право заняття такою діяльністю;

-  діяльність посередника має здійснюватися виключно у офісному приміщенні;

- в приміщенні посередника повинні бути розміщені: наказ про видачу посереднику ліцензії, витяги із Законів України «Про зайнятість населення», «Про зовнішню трудову міграцію», завірена ліцензіатом інформація про види професійної діяльності, за якими пропонується працевлаштування, та інші інформаційні матеріали щодо працевлаштування за кордоном;

- посередник повинен мати офіційний веб-сайт;

- посередник зобов’язаний надати інформацію про майбутні умови праці, засвідчену власним підписом;

- посередник має право надавати сприяння у працевлаштуванні виключно до країн, які зазначені у документах, поданих до Міністерства соціальної політики України;

- посередник має право отримувати плату від вас виключно після укладення між вами та іноземним роботодавцем трудового договору (контракту) та підписання акта наданих послуг.

У випадку, якщо громадянин постраждав від торгівлі людьми або трудової експлуатації в Україні йому надається підтримка, зокрема, йдеться про соціальну, медичну, правову, освітню та матеріальну допомогу.

Крім того, перед поїздкою за кордон обов’язково потрібно знати номери гарячих ліній організацій до яких можна звернутися у разі потрапляння у небезпеку:

 - Національна безкоштовна лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів (0 800 505 501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні, 527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні, 527.org.ua – електронні консультації).

-   Урядова гаряча лінія (1545).

- Call-центр Нацполіції України (0 800 500 202).

- Єдиний контакт - центр безоплатної правової допомоги (0 800 213 103).

 

 

У разі необхідності отримання консультацій з правових питань звертайтеся до  Кобеляцького бюро правової допомоги за адресою:м. Кобеляки, вул. Батиря, буд. 6 або зателефонувати (05343) 3-43-74


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь