Кобеляцький район, Полтавська область

Стисла характеристика міста

Кобеляки - місто районного значення, адміністративний центр однойменного району Полтавської області, розташовано переважно на правому березі річки Ворскли при впаданні в неї річки Кобелячки, в степовій зоні лівобережної частини Придніпровської низини, за 75 км на південь від Полтави та за 75 км на північний схід від М.Кременчука.

За місцем у системі розселення місто Кобеляки відноситься до центру районних систем розселення, за господарськими функціями - до організаційно-господарського та культурно-побутового центру місцевого значення, за чисельністю населення - до малої групи поселення (10-20 тис. осіб).

Кобеляки - одне із старовинних міст України. Територія міста та його околиці були заселені ще в VII ст. н.е., про що свідчать виявлені рештки ранньослов'янського поселення черняхівської культури.

Загальна площа земель міста в затверджених межах згідно форми звітності 6-зем становить 1212,5 га, але сучасна територія міста фактично виходить за затверджені межі і становить 1277,0 га.

Чисельність населення міста на 1.01.2003 року становила 12,0 тис. чоловік.

Житловий фонд міста на 1.01.2004 року складав 265 тис. м загальної площі. Середня житлозабезпеченність - 21,2 кв. м/люд. Чисельність працюючих - 5000 чол. Малоповерхова забудова представлена переважно індивідуальними садибними будинками з різним ступенем капітальності. Багатоповерхова житлова забудова міста розосереджена в центральному районі та в північній частині міста.

Центр міста визначився як зосередження адміністративно-господарських, культурно-просвітних та торговельних закладів вздовж головної вулиці - вул. Шевченка. В зоні центру знаходяться міські та районні органи управління, головні торговельні  заклади,  районна лікарня,  ринок, банки.     Головні вулиці міста асфальтовані і мають тротуари.

Промислова та комунально-складська зони склались в північній частині міста та вздовж головної транспортної магістралі на південь від центру. Промисловість представлена, в основному, підприємствами харчової та легкої промисловості, а також будівельними і сільськогосподарськими підприємствами.

Зараз в місті розгорнута мережа установ та підприємств сфери обслуговування жителів міста і жителів Кобеляцького району. На даний час вона постійно доповнюється новими об'єктами, але в цілому соціальна інфраструктура недостатньо задовольняє потреби населення в обслуговуванні, а в районах садибної забудови практично відсутня.

Зелені насадження складаються з парків громадського користування в центральній частині міста, вздовж річки Ворскли, озеленення вздовж головних магістралей, озеленення присадибних ділянок індивідуальних забудов.

Більша частина території міста характеризується невисоким рівнем залягання ґрунтових вод - 5-6 м. Водопостачання міста здійснюється централізованим комунальним водопроводом. Джерелом господарчо-питного водопостачання є води бучаксько-канівського водоносного горизонту, що потрапляють в міську водопровідну мережу за допомогою водозабірних свердловин.

Відведення та очищення побутових та виробничих стічних вод здійснюється частково централізованою каналізацією, частково спецмашинами. Міські очисні споруди розташовані на північно-західній окраїні міста.

Тверді побутові відходи знешкоджуються на звалищі, що знаходиться в 1,5 кілометрах на південний захід від міста.

Місто Кобеляки має вибіркове централізоване теплопостачання. Багатоповерхову та малоповерхову житлову забудову і громадські споруди забезпечують теплом окремі індивідуальні котельні.

Садибна забудова на 95% має газове опалення. Промислові підприємства забезпечуються теплом від власних котелень.

Котельні в основному працюють на газовому паливі.

Газ поступає в місто від магістрального газопроводу Шебелинка - Київ.

Електропостачання здійснюється від підстанції 154/35/10 кв. "Кобеляки".

В цілому екологічні умови міста задовільні.